Skip to content
Lee's Summit North
Navbar
Calendar
Scores and Standings
HomeTown
GOFAN TICKETS
Today
December 2019
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1
8:00am - 2:00pm
Dance Team Practice
@LSN - Field House
2:00pm - 3:30pm
9 GBB Practice
@LSN - MP Gym
4:00pm - 6:00pm
9 BBB Practice
@LSN - MP Gym
2
TBD
Basketball: G/JV
@Lee's Summit West High School
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
7:30am - 2:23pm
EOC Testing
@LSN - Lecture Hall
2:35pm - 3:45pm
Varsity Cheer Practice
@LSN - FH Mezzanine
2:45pm - 4:15pm
Boys Speed, Strength & Agility Conditioning - Open to Grades 7-12
@
Multiple Location
2:45pm - 4:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
4:00pm
Basketball: G/C Gold
@Blue Springs Freshman Center
5:00pm - 9:00pm
ACT Prep Class
@LSN - Lecture Hall
5:00pm
Basketball: B/C Gold
@Lee's Summit North High School
LSN - MP Gym
6:30pm
Basketball: B/C Silver
@Lee's Summit North High School
LSN - MP Gym
3
TBD
Basketball: G/V
@Winnetonka High School
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:00am - 6:50am
Boys & Girls Futsal
@LSN - Aux Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
2:30pm - 3:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
2:30pm - 4:00pm
Step Team Practice
@LSN - Lecture Hall Lobby
3:00pm - 4:15pm
Girls Winter Speed, Strength & Agility Conditioning - Grades 7-12
@
Multiple Location
5:00pm
Basketball: G/JV
@
LSW-Aux S
5:30pm
Basketball: B/JV
@Rockhurst High School
6:00pm
Band Holiday Concert
@
Multiple Location
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:00pm - 8:30pm
Color Guard
@LSN - MP Gym
6:00pm
Orchestra Holiday Concert
@
Multiple Location
7:00pm
Basketball: B/V
@Rockhurst High School
4
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
7:10am - 8:30am
Wednesday A.M. Detentions
@LSN - Lecture Hall
8:30am - 2:23pm
EOC Testing
@LSN - Lecture Hall
10:08am - 10:43am
Cultivate
@LSN - FH Mezzanine
11:30am - 12:30pm
SAAC Meeting
@LSN - Room 1168
2:30pm - 3:45pm
Faculty Meeting
@LSN - Lecture Hall
2:30pm - 4:00pm
Step Team Practice
@LSN - Commons
2:45pm - 4:15pm
Boys Speed, Strength & Agility Conditioning - Open to Grades 7-12
@
Multiple Location
4:00pm
Basketball: B/C Gold
@Truman High School
THS Gym Big
5:00pm
Basketball: G/C Gold
@Lee's Summit North High School
LSN - MP Gym
6:00pm
AFJROTC Combat/Dining Out
@LSN - Commons
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:15pm
Basketball: B/C Silver
(Cancelled)
@Truman High School
THS Gym Big
6:30pm
NHS Meeting
@LSN - Lecture Hall
5
TBD
Basketball: G/V
@Winnetonka High School
TBD
Basketball: B/V
@William Chrisman High School
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:00am - 6:50am
Boys & Girls Futsal
@LSN - Aux Gym
6:30am - 7:00am
Make-up Faculty Mtg.
@LSN - Lecture Hall
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
7:30am - 2:23pm
EOC Testing
@LSN - Lecture Hall
2:45pm - 4:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
3:00pm - 4:15pm
Girls Winter Speed, Strength & Agility Conditioning - Grades 7-12
@
Multiple Location
5:00pm - 7:30pm
ACT Prep Class
@LSN - Lecture Hall
5:00pm
Basketball: G/JV
@
LSW-FH
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:00pm - 8:30pm
Color Guard
@LSN - MP Gym
7:00pm
Basketball: B/10th
@Northeast High School (Kansas City)
6
TBD
Basketball: G/V
@Winnetonka High School
TBD
Basketball: B/V
@William Chrisman High School
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
7:30am - 2:23pm
EOC Testing
@LSN - Lecture Hall
10:06am - 10:30am
SAAC Meeting - BRONCO time
@LSN - FH Mezzanine
2:45pm - 4:15pm
Boys Speed, Strength & Agility Conditioning - Open to Grades 7-12
@
Multiple Location
5:00pm
Basketball: B/C Gold
@Lee's Summit North High School
LSN - MP Gym
6:30pm
Basketball: B/C Silver
@Lee's Summit North High School
LSN - MP Gym
7:00pm
Basketball: B/10th
@Northeast High School (Kansas City)
7:00pm
R7 District One-Act Festival
@
Multiple Location
7
TBD
Basketball: B/10th
@Northeast High School (Kansas City)
TBD
Basketball: B/V
@William Chrisman High School
8:00am
Bronco Classic Scholar Bowl Tournament
@LSN - Room 2315
Commons, LH, Faculty Work Room, Rooms - 2102-2103-2104-2105-2106-2107-2109-2114-2115-2116-2118-2119-2120-2121-2124-2125-2147-2148-2301-2314-231...
8:00am
Wrestling: B/JV
@Blue Springs High School
9:00am - 4:00pm
Color Guard
@LSN - MP Gym
5:30pm
Harry Potter - Family Literature Night
@LSN - Library Media Center
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Football Banquet
@LSN - Commons
7:00pm
R7 District One-Act Festival
@
Multiple Location
8
8:00am - 8:00pm
BPM Holiday Show
@
Multiple Location
12:00pm
Football Banquet
@LSN - Commons
12:15pm - 2:15pm
GBB Practice
@LSN - Field House
5:30pm - 7:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Field House
9
TBD
Basketball: B/C Silver
@Lee's Summit High School
TBD
Basketball: B/C Gold
@Lee's Summit West High School
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
7:30am - 2:23pm
EOC Testing
@LSN - Lecture Hall
2:45pm - 4:15pm
Boys Speed, Strength & Agility Conditioning - Open to Grades 7-12
@
Multiple Location
2:45pm - 4:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
4:00pm
Basketball: G/C Gold
@Blue Springs South High School
Gym3
5:00pm - 9:00pm
ACT Prep Class
@LSN - Lecture Hall
5:00pm
Basketball: B/10th
@Blue Springs High School
5:30pm
Basketball: G/JV
@Staley High School
5:30pm
Basketball: B/JV
@Lee's Summit North High School
LSN - Aux Gym
7:00pm
Basketball: G/V
@Staley High School
7:00pm
Music Parents Meeting
@LSN - PAC
alternate location - LMC
10
TBD
Basketball: B/C Silver
@Lee's Summit High School
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:00am - 7:00am
Varsity Cheer Practice
@LSN - Aux Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
7:00am - 7:30am
CAC Meeting
@LSN - Room 1116
7:30am - 2:23pm
EOC Testing
@LSN - Lecture Hall
10:45am
Lee's Summit Leadership Academy
@LSN - Library Media Center
2:23pm - 3:00pm
Missouri Math League
@LSN - Lecture Hall
2:30pm - 3:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
2:30pm - 4:00pm
Step Team Practice
@LSN - Lecture Hall Lobby
3:00pm - 4:15pm
Girls Winter Speed, Strength & Agility Conditioning - Grades 7-12
@
Multiple Location
3:45pm
Swimming: G/V
@Lee's Summit Aquatics Center
3:45pm
Swimming: G/JV
@Lee's Summit Aquatics Center
6:00pm - 8:00pm
Boys Speed, Strength & Agility Evening Conditioning - Gr. 9-12
@
Multiple Location
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:00pm - 8:30pm
Color Guard
@LSN - MP Gym
6:00pm
STUCO Meeting
@LSN - Library Media Center
6:00pm
Wrestling: B/V
@Lee's Summit North High School
LSN - Field House
6:00pm
Wrestling: B/JV
@Lee's Summit North High School
LSN - Field House
6:00pm
Wrestling - Senior Night
@LSN - Commons
7:00pm
Cheer Parent Meeting
@LSN - Lecture Hall
7:00pm
Winter Choir Concert
@
Multiple Location
11
TBD
Basketball: B/C Gold
@Lee's Summit West High School
LSW-Aux N
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
7:10am - 8:30am
Wednesday A.M. Detentions
@LSN - Lecture Hall
10:08am - 10:43am
BSU Meeting
@LSN - Lecture Hall
2:30pm - 4:00pm
Step Team Practice
@LSN - Commons
2:40pm - 3:00pm
Boys Track & Field Informational Meeting
@LSN - Lecture Hall
2:45pm - 4:15pm
Boys Speed, Strength & Agility Conditioning - Open to Grades 7-12
@
Multiple Location
5:00pm
Basketball: G/C Gold
@Lee's Summit North High School
LSN - MP Gym
5:00pm
Basketball: B/10th
@Lee's Summit West High School
LSW-FH
5:30pm
Basketball: G/JV
@St. Teresa's Academy
5:30pm
Basketball: B/JV
@Lee's Summit North High School
LSN - Field House
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:00pm - 8:00pm
CyberPatriot
@
Multiple Location
7:00pm
Basketball: G/V
@St. Teresa's Academy
12
TBD
Basketball: B/C Silver
@Lee's Summit High School
TBD
Basketball: B/V
@Webster Groves High School
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:00am - 6:50am
Boys & Girls Futsal
@LSN - Aux Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
2:40pm - 3:00pm
Boys Track & Field Informational Meeting
@LSN - Lecture Hall
2:45pm - 4:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
3:00pm - 4:15pm
Girls Winter Speed, Strength & Agility Conditioning - Grades 7-12
@
Multiple Location
5:00pm
Basketball: B/C Gold
@
LSW-Aux N
5:00pm
Basketball: B/10th
@Lee's Summit North High School
LSN - Aux Gym
6:00pm - 8:00pm
Boys Speed, Strength & Agility Evening Conditioning - Gr. 9-12
@
Multiple Location
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:00pm - 8:30pm
Color Guard
@LSN - MP Gym
7:00pm
Robotics Meeting
@LSN - Lecture Hall
13
TBD
Basketball: B/V
@Webster Groves High School
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
2:45pm - 4:15pm
Boys Speed, Strength & Agility Conditioning - Open to Grades 7-12
@
Multiple Location
4:00pm
Varsity Wrestling Tournament
@
Multiple Location
5:00pm
Wrestling: B/V
@Lee's Summit North High School
LSN - Field House
14
TBD
Basketball: B/V
@Webster Groves High School
8:00am
ACT Test
8:00am
Swimming: G/V
@Henley Aquatic Center
9:00am
Varsity Wrestling Tournament
@
Multiple Location
9:00am
Wrestling: B/V
@Lee's Summit North High School
LSN - Field House
15
4:30pm - 6:30pm
GBB Practice
@LSN - Aux Gym
5:30pm - 7:00pm
Dance Team Practice
@LSN - Field House
16
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
2:45pm - 4:15pm
Boys Speed, Strength & Agility Conditioning - Open to Grades 7-12
@
Multiple Location
2:45pm - 4:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
5:15pm
Basketball: G/C Silver
(Cancelled)
@Lee's Summit North High School
5:30pm
Basketball: G/JV
(Cancelled)
@Lee's Summit North High School
LSN - Field House
7:00pm
Basketball: G/V
(Rescheduled)
@Lee's Summit North High School
LSN - Field House
17
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:00am - 6:50am
Boys & Girls Futsal
@LSN - Aux Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
2:30pm - 3:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
2:30pm - 4:00pm
Step Team Practice
@LSN - Lecture Hall Lobby
3:00pm - 4:15pm
Girls Winter Speed, Strength & Agility Conditioning - Grades 7-12
@
Multiple Location
5:30pm
Basketball: B/JV
(Changed)
@Ruskin High School
Ruskin Gym
6:00pm - 8:00pm
Boys Speed, Strength & Agility Evening Conditioning - Gr. 9-12
@
Multiple Location
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:00pm - 8:30pm
Color Guard
@LSN - MP Gym
7:00pm
Basketball: B/V
(Changed)
@Ruskin High School
Ruskin Gym
7:00pm
Project Grad Meeting
@LSN - Lecture Hall
18
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
7:10am - 8:30am
Wednesday A.M. Detentions
@LSN - Lecture Hall
9:39am - 11:12am
Final Exams - Hr. 3
12:50pm - 2:23pm
Final Exam - Hr. 7
2:30pm - 4:00pm
Online Final Exam
@LSN - Lecture Hall
2:30pm - 4:00pm
Step Team Practice
@LSN - Commons
2:45pm - 4:15pm
Boys Speed, Strength & Agility Conditioning - Open to Grades 7-12
@
Multiple Location
4:00pm
Swimming: G/V
@Henley Aquatic Center
4:00pm
Swimming: G/JV
@Henley Aquatic Center
5:00pm
Basketball: G/C Gold
@Lee's Summit West High School
LSW-Aux N
5:00pm
Basketball: B/C Gold
@Lee's Summit North High School
LSN - MP Gym
5:00pm
Basketball: B/10th
@Lee's Summit North High School
LSN - Aux Gym
5:30pm
Basketball: B/JV
(Changed)
@Ruskin High School
Ruskin Gym
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:00pm
Wrestling: B/JV
@Raymore-Peculiar High School
Academy Main Gym
6:30pm
Basketball: G/C Silver
(Cancelled)
@Lee's Summit West High School
LSW-Aux N
6:30pm
Basketball: B/C Silver
@Lee's Summit North High School
LSN - MP Gym
6:30pm - 8:30pm
KC Dance Company Winter Recital
@
Multiple Location
7:00pm
Basketball: B/V
(Changed)
@Ruskin High School
Ruskin Gym
7:00pm
Wrestling: B/V
@Raymore-Peculiar High School
Academy Main Gym
19
6:00am - 7:00am
AFJROTC Drill Practice
@LSN - MP Gym
6:00am - 6:50am
Boys & Girls Futsal
@LSN - Aux Gym
6:30am - 7:15am
Zero Hour - Foundations of Fitness
@LSN - Field House
8:50am - 10:15am
Final Exam - Hr. 2
9:09am - 10:41am
AVID 12
@LSN - Lecture Hall
Mrs. Wrisinger
12:58pm - 2:23pm
Final Exam - Hr. 6
2:45pm - 4:30pm
Dance Team Practice
@LSN - Commons
3:00pm - 4:15pm
Girls Winter Speed, Strength & Agility Conditioning - Grades 7-12
@
Multiple Location
5:30pm
Basketball: B/10th
@William Chrisman High School
Main Gym
6:00pm - 8:00pm
Boys Speed, Strength & Agility Evening Conditioning - Gr. 9-12
@
Multiple Location
6:00pm - 8:30pm
Bronco Youth Wrestling
@LSN - GP
6:00pm - 8:30pm
Color Guard
@LSN - MP Gym
6:45pm
Mason Elementary Winter Concert
@LSN - PAC
20
7:30am - 11:55am
EARLY RELEASE
7:30am - 8:55am
Final Exam - Hr. 1
9:00am - 10:25am
Final Exam - Hr. 4
10:30am - 11:55am
Final Exam - Hr. 5
5:00pm
Wrestling: B/V
@Lee's Summit High School
21
TBD
Basketball: B/V
(Cancelled)
@Avila University
9:00am
Wrestling: B/V
@Lee's Summit High School
10:00am
Swimming: G/V
@Lee's Summit Aquatics Center
10:00am
Swimming: G/JV
@Lee's Summit Aquatics Center
22
23
NO SCHOOL
24
NO SCHOOL
25
NO SCHOOL
26
NO SCHOOL
27
NO SCHOOL
10:00am
Swimming: G/V
@Blue Springs Family YMCA
10:00am
Swimming: G/JV
@Blue Springs Family YMCA
4:30pm - 6:30pm
GBB Practice
@LSN - Field House
28
8:00am - 10:00am
GBB Practice
@LSN - Field House
12:00pm - 4:00pm
Boys Basketball Holiday Camp
@
Multiple Location
29
30
NO SCHOOL
31
NO SCHOOL
1
2
3
4
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Choose A Calendar to View
-All-
Activities & Clubs
YIG
BroncoSmart
Dance Team (Northern Stars)
Cheer
AFJROTC
DECA
Book Club
FBLA
Math Club
SAAC
FCCLA
Scholar Team
Robotics
Athletic Practices/Mtgs/Banquets/Special Events
Athletic Schedules
Art Events
Building Staff Setups
Camps
Debate Events
District Bookings
General School Event
Graduation
ACT
A+
Guidance Center
Instructional Impact / Assessment
LMC Events
Music Groups
Drumline
Orchestra
Choir
Band
Outside Group Bookings
Parent Groups
Senior Activities
Staff Events
Theatre
Yearbook Activity
Athletic and Activity Events
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?